Sorter / Konveyör Bant

Konveyör Bant

Günümüzün taşıma teknolojisini oluşturan konveyör bant sistemleri transfer ve taşıma işlemlerinin, ayrıştırma işlemlerinin çok hızlı ve seri bir şekilde yapılmasını sağlıyor. 


Bir taşıma işlemi için gerekli olan zaman, emek, maliyet kavramlarını minimuma indiren konveyör bant sistemi en küçük taneli toz halindeki ürünler ile en büyük ölçekli ve ağırlığa sahip kutuların taşınmasını çok seri bir şekilde sağlamaktadır. 

Bu nedenle fabrikalarda, üretim tesislerinde ve imalathaneler de konveyör bant sistemleri çok yoğun olarak kullanılmakta ve üretimi kolaylaştırmaktadır. 

Konveyör bant kendi içerisinde tasarım farklılıklarına sahiptir. Genel olarak iki tanbura ve banta sahip olan sistem ihtiyaca göre tasarlandığı için eğim özelliği olan, sıfır kotuna kadar indirgenebilen, uzayabilen veya sabit bir yere monte edilmiş olarak da kullanılmaktadır. Üretim tesisleri ve işletmelerin ihtiyaçlarına göre istenilen uzunluklara sahip olan bu sistemler aynı zamanda istenilen ağırlıkların taşınabilmesi içinde farklı kapasitelerde motorlara sahiptir. 

 Konveyör bant sistemi minimum enerji ile maksimum yük taşınmasını sağlayan, çok az yer kaplayan, işletme için istifleme ve stoklama işlemlerinin en verimli şekilde yapılmasını sağlayan, kamyon ve tır yüklemelerinde verimli bir yükleme yapılmasına katkı sağlayan sistemler olarak kullanılırlar.

Konveyör bant sistemlerinde taşınacak ürünün çeşidi boyutu ve ağırlığına göre bant tercih edilebilir. Yoz halinde ham madde taşınacaksa kimyasal etkileşimlerden etkilenmeyen, sıcaklığa dayanıklı kauçuk bantlar, tırtıklı veya kanallı bantlar tercih edilmeli, büyük koli veya kutu taşınacaksa düz veya kanallı çelik hasırlı bantlar tercih edilmelidir. Üretim türüne göre bant ihtiyacının değiştirilebileceği bir sistem olan konveyör bant bu özelliği ile de sizlere hem seri üretim yapılmasını hem de ürüne göre bant değişim imkanı sağlamaktadır. Özellikle kamyon yükleme, kargo taşımacılığı, dağıtım şirketleri, üretim tesisleri ve depolama tesisleri tarafından tercih edilen konveyör bant sistemleri sayesinde istif yapılacak alandan maksimum verim elde edilmekte ve kullanılacak alan en verimli şekilde kullanılmaktadır. 

Bu özelliği ve değiştirilebilir bantlara sahip uzun ömürlü konveyör bant sistemleri en çok tercih edilen taşıma sistemleri olmuştur. Günümüzde özellikle maliyet hesaplarının çok önemli olduğu düşünüldüğünde konveyör bant sisteminin önemi daha net anlaşılacaktır.

imgTel: 0216 452 92 44