Sorter / Konveyör Sistemleri

Konveyör Sistemleri

Bir işletmenin bir taşıma şirketinin veya lojistik firmasının en temel makinalarının başında gelen konveyör sistemi üretilen bir ürünün makineden paketleme bölümüne gitmesini sağlayan, taşımacılık firmasının taşıyacağı her türlü ham madde, malzeme, kutu koli gibi malzemelerin kolay ve hızlı bir şekilde yüklenmesi ve boşaltılmasını sağlayan en temel ihtiyaçtır. Konveyör türleri sayesinde her türlü işletmede, farika da madende, taş ocağında taşıma işlemleri kısa sürelerde çok hızlı bir şekilde en en az insan gücü ile yapılabilmektedir. Özellikle üretim tesislerinde ham maddenin işlenecek alana taşınması, işlem sırasında tüm aşamalar için hazırlanması ve taşınması, işlendikten sonra paketleme bölümüne taşınması işlemleri için makinelere entegre hale getirilen konveyör sistemleri sayesinde birim ürün başına üretim süresi en kısa sürelere indirgenmiştir.

Konveyör sistemleri manuel ve bir motor yardımyla çalışan sistemler olarak ikiye ayrılır. Hafif malzeme ve maddeleri taşınması manuel konveyör sistemleri ile yapılırken ağır malzemelerin ve toplu taşınması daha maliyetsiz ve avantajlı olan malzemelerin taşınması motor yardımıyla çalışankonveyör sistemleri tarafından yapılmaktadır. Özellikle hızlı, etkin ve en az enerji harcayarak taşıma işlemini gerçekleştirdiği için  taş ocaklarında, maden ocaklarında ve kömür ocaklarında kullanılan konveyör sistemi verimliliği artıran bir etken olmuştur.

Konveyör sisteminin verimi artırmasındaki avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

1 ) Tüm ürünlerin bir noktadan bir noktaya kısa süre de etkin bir şekilde en az insan gücü harcayarak taşıması,

2 ) Emekten, zamandan, ebattan, taşıma işlemleri için ayrılan bütçeden tasarruf salıyor olması,

3 )  Konveyör sistemleri tasarımında yer alan maksimum güvenlik önlemleri nedeniyle iş güvenliğini en üst noktaya taşıması,

4 )  Fabrikanın, üretim tesisinin, işletmenin ve lojistik firmasının ihtiyacına yönelik tasarımlar ve üretimler yapılıyor olması ile verimi artırması,

5 ) Otomotiv, bilgisayar, tarım,gıda, ilaç, şişe,paketleme, üretim, taşıma gibi çok geniş bir sektör yelpazesinde kullanılabilmesi ve her sektörde avantaj oluşturması, gibi etkenleri avantaj olarak sayabiliriz. Konveyör sistemleri yerine insan gücü kullanılması durumunda çalıştırılacak insan sayısı ve harcanacak zaman göz önüne alındığında konveyör sistemlerinin ne kadar avantajlı olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

imgTel: 0216 452 92 44