Sorter / Taşıma Bant

Taşıma Bant

Üretilen ürünlerin çuval, plastik torba veya benzer paketler içinde taşınması sırasında yükleme işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlayan sistemler taşıma bant  sistemi olarak adlandırılır.

 Bu sistemler iki tekerli ve ortasında motor ve tanbur bulunan bir sistemden güç alarak dönen ve Dönme hareketini banta vererek  bantın istenilen doğrultuda dönmesi sağlanıp  taşıma işlemleri gerçekleştirilir. 

Taşıma bant genel olarak çuval benzeri paket türlerinin taşınmasını sağladığı gibi  yer kotundan taşıma yapılmasına imkan sağlar. Bu açıdan bir çok taşıma sistemine göre daha avantajlıdır. Taşıma bantlarının bir diğer avantajlı özelliği ise mobil sistemler olmasıdır. 

Tekerlekleri sayesinde istenilen yere götürülerek yükleme kolaylığı ve hızı sağlaması bu sistemlerin diğer sabit konveyör sistemlere göre avantajlı olmasını sağlamıştır. İki yönlü hareket sağlayan motoru sayesinde iki yönlü taşıma şansı veren taşıma bant sistemi bantları da taşınacak ürünün ağırlığına ve türüne göre farklılıklar gösterir.

Kauçuk bantlar kullanılan taşıma bant sistemlerinde genel olarak düz bantlar tercih edilirken ürünün türüne göre tırtıklı düz bantlar, kauçuklu düz bantlar, kanallı düz bantlar şeklinde farklı bant türleri de kullanılmaktadır. Kanallı ve tırnaklı düz bantların kullanılma sebebi taşınan yükün geri kaymasını önlemek ve bant üzerinde tıkanıklık oluşmasının önüne geçilerek  zaman kaybı oluşmasının önüne geçmektir.

 Günümüzde işletmelerin bahçelerinde hangarlarında veya üretim alanları içinde yoğun bir şekilde kullanılan taşıma bant sistemleri sayesinde ham madde iletimi sağlandığı gibi ürünlerin transfer edilmesi de sağlanmaktadır. 

Bu sistem ile koli, kutu vb ürünler kolaylıkla taşınırken küçük taneli kum, kömür tozu, darı , buğday vb ürünler de kolaylıkla taşınabilmektedir. İşçilikten, zamandan tasarruf sağlayan ve seri olarak taşıma işlemi gerçekleştiren taşıma bant sistemleri maliyet olarak da diğer taşıma sistemlerine göre avantaj sağlar. 

Bir konveyör, iki tekerli bir motor sisteminden oluşan taşıma bant sisteminin maliyetinin düşük olması bir çok işletme tarafından tercih edilme sebebidir.  Yer kotundan taşıma yapılmasını sağlaması ve çok az bir insan gücü kullanılıyor olması da avantaj oluştururken çok az enerji harcaması da bir diğer avantajlı özelliği olarak karşımıza çıkıyor.

imgTel: 0216 452 92 44